Biserica Neagră din Braşov

Evenimente

Evenimente și Noutăti 

 

Slujbe religioase luna noiembrie 2017


Cuvântul din Sfânta Scriptură pentru luna în curs:

Dumnezeu spune: “Locuința Mea va fi alături de ei: eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul meu“. (Ez 37,27)


Slujbele Comunității Bisericii Negre                                                  Noiembrie 2017



Slujbă de Ziua Reformei, 5 noiembrie 2017

Blumăna                                                                    10:00 Slujbă în limba germană cu Sf. Împărtășanie
                                                                                            (Preot Adriana Florea)

Măieruș                                                                     12:00 Slujbă de ”Ziua mulțumirii pentru recoltă”
                                                                                           (Preot Adriana Florea) 


Sărbătoarea Sf. Martin, vineri, 10 noiembrie 2017, Grădinița din str. Școlii

Biserica Sf. Martin                                                     17:00 Limba germană, cu un moment de rugăciune.
                                                                                            (Prim-preot Christian Plajer și Ruth Bertleff)


Sărbătoarea Sf. Martin, vineri, 10 noiembrie 2017, Curtea Johannes Honterus.

Curtea Johannes Honterus                                        17:00 Slujbă pentru elevi în limba germană.
                                                                                             (Preot Adriana Florea și profesorii de religie)


Antepenultima duminică din anul bisericesc, 12 noiembrie 2017

Biserica din Șchei                                                      10:00 Slujbă în limba germană (preot capelan Benedikt Jetter)
                                                                                             După slujbă: comunitatea alege membri în adunarea generală a
                                                                                             reprezentanțiilor comunității (Bisericii Negre) și în adunarea
                                                                                             generală a reprezentanților districtului bisericesc Brașov.

Blumăna                                                                    11:30 Slujbă în limba germană (preot capelan Benedikt Jetter)
                                                                                             După slujbă: comunitatea alege membri în adunarea generală a
                                                                                             reprezentanțiilor comunității (Bisericii Negre) și în adunarea
                                                                                             generală a reprezentanților districtului bisericesc Brașov. 


Blumăna                                                                    17:00 Sărbătoarea Sf. Martin pentru comunitatea Bisericii Negre cu
                                                                                            participarea ansamblului ”Canzonetta” (preot Adriana Florea cu
                                                                                            Gabriela Schlandt). 



Penultima duminică din anul bisericesc, 19 noiembrie 2017

Biserica din Șchei                                                     10:00 Slujbă în limba germană (preot capelan Benedikt Jetter)

Blumăna                                                                    11:30 Slujbă în limba germană (lectori)

Măieruș                                                                     12:00 Slujbă în limba germană (preot capelan Benedikt Jetter)


Ultima duminică din anul bisericesc dedicată celor veșnice, 26 noiembrie 2017

Biserica din Șchei                                                     10:00 Slujbă bilingvă (germ-ro) pentru întreaga comunitate
                                                                                           cu comemorarea celor decedați în ultimul an bisericesc (preot Adriana Florea).
                                                                                           După slujbă: ședința adunării generale a reprezentanților
                                                                                           comunității cu alegerea curatorului și a membriilor presbiteriului.
                                                                                 10:00 Slujbă pentru copii (Ligia Taloș)


<- Back to: Evenimente